Onafhankelijke informatiebron over energie voor de vastgoedsector.

Rotterdam ontwikkelt rekenmodel voor milieuvriendelijker slopen

door Wessel Simons op 14 februari 2012 · 0 comments

in Innovatie

De gemeente Rotterdam heeft een rekenmodel ontwikkeld waarmee gebouwen milieuvriendelijker gesloopt kunnen worden. Het ingenieursbureau van de gemeente stelt de ‘Slim Slopen Tool’ (een Excel-bestand) gratis ter beschikking.

Slim Slopen Tool

Projectleider Cor Luijten van de gemeente licht het toe: “Bij de bouw is er veel aandacht voor het milieu, bij de sloop veel minder. Daar willen we verandering in brengen, zeker nu de komende jaren in Nederland honderden gebouwen gesloopt moeten worden. Met de Slim Slopen Tool kunnen overheden, bedrijven en woningcorporaties precies zien welke invloed bepaalde keuzes op het milieu hebben”.

Uitstoot per onderdeel

Drie onderdelen van het slopen hebben invloed op het milieu: het sloopproces, het transport van de materialen die vrijkomen bij de sloop en het hergebruik van de materialen. In het rekenmodel worden deze stappen beoordeeld op de uitstoot van koolstofdioxide (CO2) en stikstofoxide (NOx), wat de belangrijkste milieu-indicatoren zijn. Uit het model rolt vervolgens een advies welke sloopmachines het beste ingezet kunnen worden en of de materialen het best verbrand, gestort of hergebruikt kunnen worden en hoe waar dat moet gebeuren.

Milieu-impact

Het onderzoeks – en adviesbureau IVAM en het ingenieursbureau van Gemeentewerken hebben het model ontwikkeld. Volgens Luijten, ook lid van het Centraal Collega van Deskundigen Slopen, zorgt het model voor duidelijkheid: “Beslissingen over sloop en hergebruik worden vaak genomen op basis van aannames, nu is er een feitelijke onderbouwing. Slopers, maar ook eigenaren en gemeenten kunnen in één oogopslag zien wat de milieu-impact is en zo hun beleid beter onderbouwen”.

De Slim Slopen Tool wordt beschikbaar gesteld aan publieke en private partijen.

Bron: Gemeente Rotterdam

Previous post:

Next post: